مجموعه باتری ها، بخش ضروری در اکثر منابع تغذیه از جمله سیستم های مخابراتی و ارتباطی هستند که بایستی در هر شرایطی توان پیوسته و پایدار را تامین نماید. باتری‌ها اکثرا در مکانهایی که در آن ایمنی و امنیت  ضروری است، کاربرد دارد. در این مکان ها بایستی توان، بدون وقفه حتی در صورت بروز خطای اساسی تامین گردد. بیمارستان ها، مراکز داده، سکوهای نفتی دور از ساحل، پروسه های صنعتی پیوسته و سیستم های اضطراری از جمله این موارد هستند.

اندازه گیری ولتاژ بی باری و امپدانس نمی تواند معیار مناسبی برای سلامت باتری ها باشد و لذا تست تخلیه باتری از طریق مقاومت صنعتی قبل از نصب، راه اندازی و بازرسی دوره ای می تواند معیار مناسبی از صحت باتری باشد و ضرورت یا عدم ضرورت تعویض باتری را تعیین نماید. علاوه بر تست باتری ها، تعمیرات، انبارش و حفظ سیکل کاری مبدل های AC به DC می تواند دلیل دیگر تخلیه باتری ها و خازنهای صنعتی باشد.

مزایای استفاده از مقاومت های تست و دشارژکننده باتری های صنعتی:

  • تعیین صحت باتری
  • دشارژ سریع باتری و خازن صنعتی بدون ایجاد آرک و آسیب به تجهیز
  • افزایش ایمنی پرسنل در هنگام تخلیه
  • کنترل بیشتر بر سرعت تخلیه
  • حفظ دمای کاری منبع به هنگام تخلیه

مشخصات اصلی باتری دشارژر

مشخصات اصلی باتری دشارژر عمدتا پارامترهای ولتاژ نامی، جریان تخلیه نامی (Discharging Current)، تعداد پله های مقاومت و مقاومت نامی هر پله می باشد. جریان تخلیه  براساس نرخ تخلیه (C-rate) و ظرفیت نامی باتری برحسب آمپر-ساعت (A.h) تعیین می شود.

C-rate = Discharging Current / Rated Capacity

باتری های صنعتی از اتصال سلول‌های کوچکتر به هم دیگر ساخته می‌شود. در هنگام تخلیه ولتاژ این سل‌ها و در نتیجه ولتاژ کلی باتری کاهش می یابد. نمونه ای از منحنی تخلیه یک سلول در گراف زیر آورده شده است. جهت تخلیه و یا تست ایمن و سریع باتری عمدتا مقاومت ها به شکل چند پله‌ای طراحی می‌شود. جهت تعیین مقاومت نامی و جریان نامی هر پله، نوع تخلیه (جریان ثابت یا توان ثابت) و ولتاژ نهایی باتری (عمق تخلیه باتری) لازم است.

شرکت پارسان توانایی طراحی و ساخت انواع دشارژر و تستر باتری براساس سفارش مشتری را دارد.

Battery Discharger Datasheet

pdf

Battery Discharger Control Panel Datasheet

pdf
Tagged on: