مقاومت ترمز دینامیکی (DBR) در سیستم ترمزی صنعت ریلی، موتورهای کششی، ماشین های سنگین معادن، جرثقیل ها، نوار نقاله ها، آسانسورها و غیره بکار می رود. مقاومت ترمز دینامیکی سبب استهلاک اینرسی حرکتی و توقف سریع موتور می شود.

در هنگام توقف موتورهای DC این موتورها از منبع تغذیه جدا شده و به علت وجود اینرسی حرکتی، وارد محدوده مولدی می شود. در این هنگام مقاومت ترمز دینامیکی به عنوان بار، به دو سر موتور DC متصل شده و انرژی تولید شده را به صورت گرما تلف کرده و موتور سریعا متوقف می شود. در موتورهای AC نیز با قطع استاتور از منبع تغذیه، هنوز اینرسی بالایی در بار و روتور وجود دارد و موتور وارد مد ژنراتوری (Regeneration) می شود و با مصرف انرژی تولید شده در DBR موتور متوقف می گردد. علاوه بر آن، مقاومت DBR از اضافه ولتاژ ناشی از مد ژنراتوری بر روی اینورتر نیز جلوگیری می کند.

مشخصات اصلی ترمز دینامیکی

مشخصات اصلی DBR عمدتا پارامترهای توان نامی، ولتاژ نامی و مقاومت نامی است. با توجه به اینکه در سیستم های ترمزی، بار وارده به سیستم یکنواخت و ثابت نمی باشد، جهت ساده سازی محاسبات از مفهوم سیکل کاری (Duty Cycle) و پیک توان (Power Peak) استفاده می شود. استاندارد NEMA با توجه به محل کاربرد و آزمون های تجربی، مقادیری را برای این دو پارامتر پیشنهاد می دهد. انتخاب اندازه اهمی DBR علاوه بر پیک توان به مشخصات موتور نیز بستگی دارد.

شرکت پارسان، دستگاه های DBR را با در نظر گرفتن پارامترهای ذکر شده و همچنین افزایش دمای مجاز المنت مطابق استاندارد، نوع خنک کاری، وزن دستگاه و نیازهای سیستم، طراحی و اجرا می نماید.

مزایای مقاومت ترمز دینامیکی

  • توقف سریع موتورهای AC و DC
  • جلوگیری از افزایش دما در زمان ترمز موتور
  • حفظ ولتاژ در محدوده کاری موتور و جلوگیری از تریپ اضافه ولتاژ اینورتر
  • کاهش ریسک عمل نکردن ترمز مکانیکی در اثر افزایش دما
  • کاهش صدمه به قطعات درگیر با ترمز مکانیکی

Dynamic Braking Resistor Datasheet

pdf
Tagged on: